Uolų laipiojimas ir urvai Olsztyne

Laipiojimas šalia senos pilies griuvėsių arba pavėsingose bukų miškuose, miniatiūrinis miestelis, daug takų dviračiams, pėstiesiems ir keli smagūs, laisvai prieinami urvai. Puikiausios laipiojimo atostogos!

2019 m vasarą mes su Andriumi turėjome intensyvų kelių dienų trad’o laipiojimo kursą su Tatra climbing school. Tada ir susipažinome su uolomis Olsztyno miestelyje. Ne, čia kitas Olsztynas, mažas, šalia Czestochowa 🙂 Ši sritis pakliūva į Jura Polnocna guidbook’ą.

Tad įveikę Orla Perc taką Tatruose ir pailsėję, šiemet čia atvažiuojam trise. Uolos, aišku, kalkakmenis su visokiausiomis skylėmis ir skylutėmis. Čia nerasi multipičų, ilgų trasų, jos paprastai 12-16 m, nors pasitaiko ir 20 m. Dauguma uolų, ypač prie pilies yra užeinamos, vadinas galima pasikabinti top rop’ą prie savo projektinės trasos ir mokytis judesių. Ko gero neverta Olsztyno pasirinkti pirmajai laipiojimo kelionei, nes dauguma sportinių trasų čia bus vidutinio sudėtingumo (6a – 7a), bet yra daug lengvų trad’o trasų, kur galima saugiai praktikuotis.

Prie pilies esančios uolos atsisukusios į vakarus, todėl karštą vasaros dieną ten geriausia lipti iš ryto, o šalia miesto (5 min automobiliu) esantis Sokole Gory yra miške, tai ten išvis nuostabu per karščius.

Įėjimas į pilies teritoriją mokamas. Nors yra formalus susitarimas tarp vietovės administratoriaus ir Nasze Skaly, kad laipiotojams galima eiti be mokesčio, bet nutinka visaip. Tai tą pilį galima apeiti iš kitos pusės, kur nebeaptverta ir patogiai sau pasukti prie tau reikalingos uolos. Sokole Gory – mašiną pasistačius didžiulėje, nemokamoje aikštelėje per kokias 5 min nueini iki uolų. Beje, Boniek’as šiame miške pasižymi labai aukštai esančiais pirmaisiais bolt’ais. Tikrai praverstų ta įsisegimo lazda, o kai jos neturi, tai stiprini psichologiją 😀

Miestelis

Miestelyje yra vienas kempingas (beveik centre, nes čia viskas centre), bet šįkart mes apsistojom Maly Dworek. Jis turi tokį kažkokį dekadentišką kiemelį, vos vos apleistą ir romantiškai apaugusį, kur be galo malonu pasėdėti, ryte su kava, vakare su alumi. Be to už juokingą kainą, apie 11 eu žmogui gauni nakvynę, pusryčius, o iš to, ko nesuvalgai pusryčiams pasidarai sumuštinių pietums.

Tik paskutinį, penktadienio vakarą, paaiškėjo nemenkas viešbutėlio trūkumas. Kai jau mums lenkiškai ir gestų kalba pradėjo aiškinti, kad turim patraukti mašiną, nes atvažiuos didžėjai, daug, daug mašinų, mes sunerimom. Akurat! Jie turi salę, kurią šįkart išnuomavo 18-ajam gimtadieniui švęsti. Tai vakare tame visame romantiškame kiemelyje laigė ką tik pilnametystės sulaukę nimfos, būriavosi kur kas santūresni jų bendraamžiai. Iki 3-ios ryto skambėjo nuostabiausios dainos – “Jak čymaš, jak čymaš”! 😀

Be laipiojimo Olsztyne matėme be galo daug dviratininkų ir vaikštinėtojų. Šita Lenkijos outdoor’ine kultūra negali nesižavėti – maži priekalnių miesteliūkščiai yra pilni vietinių keliautojų, sužymėtų takų, poilsiaviečių. Ir eina jie tais savo takais – su šunimis, vaikais, senukais.. Atostogauja taip. Nei jūros, nei ežero, kur padrybsoti, nei all inclusive 😀 Iš vienos pusės gal norėtum tos laukinės gamtos vien tik sau, iš kitos – faina, kad šitos šalies gyventojai yra tokie užkietėję žygeiviai.

Urvai

Įėjimas į Cabanowa urvą

Na, o mes laisvalaikiui pasirinkom apsilankyti urvuose. Tai prieinami, atviri, įrangos nereikalaujantys urvai. Viskas, ko reikia – rūbai, kurių negaila supurvinti ir ciklopas. Šalmas tai nebent, kad į plaukus purvo nepribyrėtų.

Urvas Cabanowa – nedidelis, siauru įėjimu, kur teks keberiotis keturiomis, užtat paskui gali atsistoti salėje, pasigrožėti stalaktitais ir stalagmitais. O linksmiausia, kad ten, matyt, uolienoje daug pirito, tai visos sienos spindi auksu, net akys raibsta!

Kvailių auksas

Šalia yra kur kas erdvesnis Towarna i Dzwonnica urvas, įeiti gali padoriai, galvą iškėlęs. Bet viduje įmanoma rasti labai siaurų tuneliukų, kur įšliaužti jau reiktų ribotos kūno konstitucijos. Arba dar galima užsikarti į balkoną.

Žodžiu urvai neklaidūs, labai smagūs ir nepatikti gali tik visai klaustrofobiškam žmogui 😀